Na czym polega ochrona imprezy masowej?

Na czym polega ochrona imprezy masowej?

10 kwietnia, 2023
Facebook
Twitter
LinkedIn
WhatsApp
Email

Organizacja imprezy masowej niesie za sobą niemałe koszty. Sporą część opłat pochłania wynajęcie ochrony. Czy warto oszczędzać na bezpieczeństwie?

Zgodnie z obowiązującą ustawą o bezpieczeństwie imprez masowych, wymagana ilość ochrony waha się pomiędzy kilkanaście, a kilkaset osób. Ilość uzależniona jest od liczby udostępnionych dla widzów miejsc, jak również specyfiki obiektu. Częstokroć, organizatorzy kierują się jedynie ilościami ustawowymi. Niestety, nie zawsze pozwala to na dokładne zabezpieczenie terenu imprezy. Gdzie powinna znajdować się ochrona i jakie są jej zadania?

Pierwszym z kluczowych rejonów jest strefa wejścia na teren imprezy masowej – odpowiednia ilość ochrony w tym rejonie pozwala na sprawne i szybkie wpuszczenie widzów, a także dokładniejszą kontrolę, która minimalizuje ryzyko powstania zagrożenia w trakcie trwania imprezy.

Kolejnym rejonem jest serce imprezy, czyli scena, estrada lub boisko – w zależności od rodzaju wydarzenia. Ochrona w tym rejonie zapobiega przede wszystkim incydentom przedostania się widzów do artystów, wykonawców czy sportowców. Historia nauczyła nas, że widz, który przedrze się do osoby chronionej, nie zawsze ma dobre zamiary – jak np. zdobycie autografu, czy zrobienie szybkiego zdjęcia z idolem.

Równie istotnymi miejscami koniecznymi do zabezpieczenia są wyjścia ewakuacyjne. Niedostateczne ich zabezpieczenie może spowodować straty organizatora – mogą się tamtędy przedostawać widzowie nieposiadający biletu na wydarzenie, a także osoby, które nie poddały się przeglądnięciu bagażu i odzieży na bramie wejściowej co istotnie zwiększa ryzyko powstania zagrożeń na terenie imprezy masowej. Ponadto, sprawna ewakuacja osób biorących udział w imprezie masowej jest kluczowym elementem jej organizacji. Pracownicy ochrony biorący udział w zabezpieczeniu imprez masowych posiadają – zgodnie z ustawą – odpowiednie przeszkolenie z tego zakresu. Podczas szkolenia omawiane są między innymi zasady przeprowadzania ewakuacji w przypadku wystąpienia zagrożenia na terenie imprezy masowej.

Podczas planowania ilości służb porządkowych, warto pomyśleć o patrolach. Patrole to 2-3 osobowe, mobilne grupy kwalifikowanych pracowników ochrony, posiadające umiejętności z zakresu taktyki i technik interwencyjnych oraz są uprawnione do użycia środków przymusu bezpośredniego. Patrole najszybciej zareagują na miejscowe zagrożenia powodowane nieodpowiednim zachowaniem widzów. Ilość patroli należy określać na podstawie charakteru i wielkości imprezy oraz analizy możliwych zagrożeń.

Podczas planowania ilości służb informacyjnych i porządkowych do zabezpieczenia imprezy, warto skorzystać z naszej pomocy i doświadczenia. Nasi pracownicy posiadają wieloletnie doświadczenie zdobyte w trakcie prowadzenia imprez masowych wszelkiego typu – zarówno sportowych, jak i rozrywkowych, na zróżnicowanych obiektach – tak w Krakowie, jak i w całej Małopolsce. Oferujemy doradztwo w zakresie organizacji oraz stworzenie dokumentacji i zdobycie zezwoleń na przeprowadzenie imprezy masowej, wraz z usługą kierownika ds. bezpieczeństwa.

Zapraszamy do kontaktu i współpracy!

 

 

Sprawdź najnowsze: